• The Beatles: Get Back

    The Beatles: Get Back

    ★★★★★

    This is really something special. Remarkable both as a piece of history and as a piece of storytelling. I can easily see this becoming a yearly watching tradition like Jackson’s other little trilogy.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★★★

    Fully commits to the only parts of the first that worked, and Serkis’ direction injects actual personality and style to the proceedings. The results are a 90-min live-action cartoon that I simply had a blast with.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★★★

    LAST NIGHT IN SOHO fucking rocks. Edgar Wright going full horror is exactly as excellent as I had hoped. Every tool in his kit used with precision and style. Third act is finely tuned madness. Loved, loved, loved it.

    McKenzie and Taylor-Joy do amazing work. Chung’s photography is vibrant. And Price’s score feels like a dark, twisted 60s Bond score.

  • Psych 3: This Is Gus

    Psych 3: This Is Gus

    It’s more Psych. Spending time with these characters is just nice. I laughed a lot. The Lassie subplot is touching. What else is there to say?

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    “He maintained the illusion with remarkable grace.”

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★★

    It’s weird that Disney let Jaume Collet-Serra make a $200M sequel to Herzog’s AGUIRRE, THE WRATH OF GOD.

    JUNGLE CRUISE is an enjoyable diversion that’s a cut above most recent Disney diversions thanks to the fact that Collet-Serra can put together a fine set piece and the fun cast is perfectly dialed into the silliness.

    Also, I actually thought this largely looked pretty good but the CG baddies are rough. Cool concepts but they look like hot trash.

  • Looper

    Looper

    ★★★★★

    I love how this is a neo-noir until it turns into a neo-western and does it in a way that feels natural. All while skirting time travel messiness and packing an emotional wallop. Still Johnson’s best in my estimation.

  • Gods and Monsters

    Gods and Monsters

    ★★★★½

    GODS AND MONSTERS is phenomenal. McKellen and Fraser are both amazing, in fact it might be the latter’s best work. Love how Condon weaves in flashes of Whale’s films and past.

  • The Harder They Fall

    The Harder They Fall

    ★★★★½

    THE HARDER THEY FALL is a goddamn movie. A true western with style and gravitas jumping off the screen. Jeymes Samuel has my attention. Cast is uniformly awesome.

  • Eternals

    Eternals

    ETERNALS is a good movie that left me a bit frustrated since there are stretches of genuine greatness here. Still, overall I enjoyed it thanks to Zhao’s voice and ambition. Djawadi’s score might be the MVP.

    Biggest issue is that I really started to feel the length after the reveal at the end of Act 2. Marvel mandated final showdown feels a little out of place, too.

  • Pig

    Pig

    ★★★★★

    Holy shit, PIG is amazing. Not at all what I expected in the best way possible. Beautiful filmmaking with one of Nicolas Cage’s finest performances.

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★★

    On every level, from the direction to the script to the performances, this is a masterclass in subtlety. The final montage is quietly devastating. What a picture.