• One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Citizen Kane

  • Stagecoach

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★★

  • The Bride of Frankenstein

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • Nosferatu