Sort by

Sam has logged 610 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mission

The Mission

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sabrina

Sabrina

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Summer Stock

Summer Stock

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freeway

Freeway

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Travels with My Aunt

Travels with My Aunt

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Min and Bill

Min and Bill

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rose Tattoo

The Rose Tattoo

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Johnny Belinda

Johnny Belinda

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★½
Edit this entry  
09
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Edit this entry