Sort by

Sam has logged 310 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Up

Up

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cyrus

Cyrus

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A History of Horror

A History of Horror

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Johnny Mad Dog

Johnny Mad Dog

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Are What We Are

We Are What We Are

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Hell Fest

Hell Fest

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Heat

The Heat

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
Read the review Edit this entry  
10
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Chicks

White Chicks

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★
Read prior review Edit this entry