Sam has written 22 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Master

    The Master

    ★★★★½

    10 years ago Philip Seymour Hoffman said:

    "If you figure out a way to live without serving a master, any master, then let the rest of us know, will you? For you'd be the first person in the history of the world."

    And I haven't stopped thinking about it since. Not even for a day.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★½

    Bitches will watch Linklater but won’t even LINK up LATER with their man… you worried about the wrong Dick 😭

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★½

    Tired: Why is no one talking about the age gap!?

    Wired: Licorice Pizza is literally ABOUT the age gap and how it’s two protagonists bridge it in a desperate (but doomed) attempt to run away from their fears and insecurities. The ‘will they/won’t they’ at the heart of the film’s narrative is merely a smokescreen for a deeper exploration of relationships and everything we as humans get from them. In Cooper, Alana finds companionship and stability in a world that…

  • Spring Breakers

    Spring Breakers

    ★★★★½

    Harmony Korine’s magnum opus practically dares you to hate it – being almost completely devoid of plot, narrative, or redeemable characters – but it’s greatest strength lies in its rejection of these conventions. Where other films are bound by the rules of storytelling, Spring Breakers is free to just be, bleeding from one scene to the next in a neon-washed haze of smoke, drugs and alcohol. As a movie, it’s oftentimes listless and frustrating, but as a portrait of American…

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★½

    Sean Baker has this unmatched ability to introduce characters and situations that seem harmless on the surface but are actually anything but, gradually peeling back the layers to reveal the most depraved and nefarious aspects of human nature. Like, this is up there with the darkest movies I’ve ever seen, and yet it feels like you’re watching a zany screwball comedy right up until the credits roll. It’s an incredible balancing act – one that hinges on an incredible performance from…

  • Melancholia

    Melancholia

    ★★★★½

    Charlotte Gainsbourg: Don't Look Up!

    Kirsten Dunst: why the fuck not?

  • The Pianist

    The Pianist

    ★★★★½

    Celebrated Hanukkah by making latkes, lighting the Menorah and forcing my housemates to sit through 2.5 hours of unimaginable Jewish trauma. It’s called reparations!

  • Evil Dead

    Evil Dead

    ★★★★½

    Evil Dead is everything a great horror movie should be – gruesome, depraved and utterly relentless in the cruelty it inflicts on its characters. I struggle to think of a single protagonist I would want to swap places with less than Mia, or any of her friends for that matter. Just non-stop carnage from the second they step into that cabin to the second they stagger out, severed limbs and peeling faces in tow. Yep, my personal litmus test for true fans of the genre.

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    Main Character Syndrome: The Movie.

  • Boogie Nights

    Boogie Nights

    ★★★★½

    I fucking love Boogie Nights. It's like Raging Bull ​if Jake LaMotta was a horny teenager in the seventies. A big bright shining 9.

    Starring:
    • Mark Ballberg
    • Julianne Whore
    • Squirt Reynolds
    • Don Cuddle
    • John C. Riley Reid
    • William H. Lacy
    • Heather Spray 'Em
    • Philip Seymour Dicks
    • Luis Guzzlemán

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★½

    Frances McDormand was born to play this role. Then again, she was also born to play Marge Gunderson. And Mildred from Three Billboards? Forget about it!

    ...anyway Frances McDormand was born.

  • The Father

    The Father

    ★★★★½

    Went in expecting slow-paced character-driven Oscar bait, ended up getting 90 straight minutes of intergenerational warfare and emotional terrorism.

    As far as the performances are concerned, Hopkins and Colman are note perfect. There's so much sadness in their eyes at all times – his clouded with fear and confusion and hers with heartbreak and resignation. Still reeling.