Sami🌦 has logged 42 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Save Yourselves!

Save Yourselves!

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Policeman

My Policeman

×
Read the review Edit this entry  
11
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Faster, Cheaper, Better

Faster, Cheaper, Better

×
Read the review Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry