Sort by

Jamie has logged 298 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dawn Breaks Behind the Eyes

Dawn Breaks Behind the Eyes

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Pastoral: To Die in the Country

Pastoral: To Die in the Country

1974
×
Edit this entry  
04
Grass Labyrinth

Grass Labyrinth

1979
×
Edit this entry  
03
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's a Summer Film!

It's a Summer Film!

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
True Stories

True Stories

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
Edit this entry  
27
The Rabbit Hunters

The Rabbit Hunters

2020
×
Edit this entry  
26
The Warped Forest

The Warped Forest

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Go Seppuku Yourselves

Go Seppuku Yourselves

2021
×
Edit this entry  
26
The Day of Destruction

The Day of Destruction

2020
×
Edit this entry  
26
Wolf's Calling

Wolf's Calling

2019
×
Edit this entry  
25
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hold Me Back

Hold Me Back

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
True Mothers

True Mothers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Poupelle of Chimney Town

Poupelle of Chimney Town

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
Edit this entry  
18
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nitram

Nitram

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry