Sort by

samcmac has logged 42 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I Are You, You Am Me

I Are You, You Am Me

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tennessee's Partner

Tennessee's Partner

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
People of the Lake

People of the Lake

2018
×
★½
Edit this entry  
28
Dialogue of Shadows

Dialogue of Shadows

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Aquarium et la Nation

L'Aquarium et la Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★½
Edit this entry  
22
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Way of a Gaucho

Way of a Gaucho

1952
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lady-Like

Lady-Like

2017
×
★★½
Edit this entry  
21
Kyoto, My Mother's Place

Kyoto, My Mother's Place

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Christian Revolt

The Christian Revolt

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
100 Years of Japanese Cinema

100 Years of Japanese Cinema

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Catch

The Catch

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Night and Fog in Japan

Night and Fog in Japan

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Glass

Glass

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ornamental Hairpin

Ornamental Hairpin

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Red Film

Red Film

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Red Film

Red Film

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Silent Mist

Silent Mist

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Westbound

Westbound

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Buchanan Rides Alone

Buchanan Rides Alone

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
THE WIZRD

THE WIZRD

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Decision at Sundown

Decision at Sundown

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Boat People

Boat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Private Life

Private Life

2018
×
Read prior review Edit this entry  
09
A Cool Fish

A Cool Fish

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Hello, Mrs. Money

Hello, Mrs. Money

2018
×
★★
Edit this entry  
07
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jean Rouch, The Adventurous Filmmaker

Jean Rouch, The Adventurous Filmmaker

2017
×
★★
Edit this entry  
06
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

Flowers of Taipei: Taiwan New Cinema

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry