• Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★

    I am definitely not the target audience for this but you know what I absolutely f*ck with it.

  • Miller's Girl

    Miller's Girl

    ★★

    A bland story layered with poor acting and a forced, unartistic, over-sexualised approach. In an attempt to be ‘deep’ while breaking social norms, it fails at both. Can we stop allowing Martin Freeman to try American Accents? And can we get these people some new agents? I love all the actors in this but it was clearly poorly written. Miller’s Girl plays out like a teen drama although one of its primary goals was to stand out. Jenna’s character is just bonkers, Reddit fan fiction.

  • The Devil Wears Prada

    The Devil Wears Prada

    ★★★½

    The message I take away from this movie is that everyone loves Anne Hathaway… right?

  • Madame Web

    Madame Web

    ★★

    I learnt more about Ambulances than I did about superheroes in this movie. Has Marvel stopped trying?

    This was just dull. A not so ‘super’ hero movie in which all footage of actual superheroes is placed into multiple tiktok style ‘dream sequences’… got em. Marvel’s writing just seems to get worse, but I was here for Sweeney time. This is just one of those movies where nothing really happens. I feel like executives pitched “oh… it’s a trilogy. We’re saving…

  • Bob Marley: One Love

    Bob Marley: One Love

    ★★★½

    If you love his music, you’ll love his movie.

    Glad to see the Marley family leading production on this movie. You can tell it’s very personal and expressive in the best way possible. The writing was great and well thought out, but overall there was a gap that somewhere hasn’t been filled. This might take a few rewatches to work this out, but overall I had a great time and so did everyone else in the cinema.

  • Joy Ride

    Joy Ride

    ★★★½

    That cornfield scene was actually scary as fuck.

    Had a great time with this one. I love the chemistry of the brothers, along with the sinister plot line. There’s loads of movies like this but this one executed the action very well without boring the viewer.

  • Enduring Love

    Enduring Love

    ★★★½

    A very weird but thought provoking piece from Roger Michell. I had no idea the themes would be explored so deeply, and the events that unfold are surprising to say the least. A great watch and one that will stick with me. Daniel Craig offers a great performance here.

  • The Equalizer

    The Equalizer

    ★★★★

    HOLY SHIT THAT WAS FUCKING BADASS

    It’s the working man’s John Wick but he’s a much more fleshed out protagonist. The action is badass and he’s a genuine Samaritan with street smarts. The soundtrack is awesome and the action wasn’t too unrealistic.

  • The Grand Tour: Sand Job

    The Grand Tour: Sand Job

    ★★★½

    Love a good Grant Tour special even if it’s the last one.

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★½

    Me being high made this film a possible contender.

  • Upgrade

    Upgrade

    ★★★★

    There’s many moments I doubted the writing in this movie. It seemed to often care little about its creative destination, but boy was I wrong. The ending is a fantastic one, and this really takes some thought and patience to understand. But it delivers. I love the action sequences (both choreography and camera work), and the soundtrack and CGI was incredible. The plot twist changes so many things that I can’t wait to rewatch this on the blu ray. It’s not perfect, but it’s fun and badass with a gory, cyberpunk style palette.

  • The Hangover

    The Hangover

    ★★★½

    (Rewatch)

    I’ve not seen a comedy with a story as outrageously crazy as The Hangover. Watching this for the first time was incredible. When you think it’s crazy it just gets crazier. Always have a great time rewatching this film.