Sort by

sam has logged 225 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Transit

Transit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Grinch

The Grinch

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Les Misérables

Les Misérables

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Predator

Predator

1987
×
★★★
Edit this entry