sam has logged 26 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
How a Mosquito Operates

How a Mosquito Operates

1912
×
Read the review Edit this entry  
29
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
Read the review Edit this entry  
28
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Circle

The Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chicken People

Chicken People

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry