sam has logged 181 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Meg

The Meg

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Buster's Mal Heart

Buster's Mal Heart

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hondros

Hondros

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
13
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rider

The Rider

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
23
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Edit this entry  
15
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry