Sort by

Sam has logged 34 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dragon Lord

Dragon Lord

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
13
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Who

Doctor Who

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
07
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Edit this entry  
03
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Edit this entry  
02
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry