Sort by

Sam has logged 330 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A King in New York

A King in New York

1957
×
Edit this entry  
31
A Night Out

A Night Out

1915
×
Edit this entry  
31
His New Job

His New Job

1915
×
Edit this entry  
31
Charlie Butts In

Charlie Butts In

1920
×
Edit this entry  
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
Edit this entry  
30
Four Lions

Four Lions

2010
×
Edit this entry  
29
Scarface

Scarface

1983
×
Edit this entry  
29
The Trial

The Trial

1962
×
Read the review Edit this entry  
28
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Read the review Edit this entry  
27
Stromboli

Stromboli

1950
×
Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Onward

Onward

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
Edit this entry  
23
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
Read prior review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Game of Death Redux

Game of Death Redux

2019
×
Edit this entry  
20
Game of Death

Game of Death

1978
×
Read the review Edit this entry  
19
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
Edit this entry  
19
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Edit this entry  
18
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★
Edit this entry  
17
Elizabeth: The Golden Age

Elizabeth: The Golden Age

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
28
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
Edit this entry  
28
The Amputee

The Amputee

1974
×
Edit this entry  
28
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Premonitions Following an Evil Deed

Premonitions Following an Evil Deed

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Edit this entry  
24
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry