Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
First Love

First Love

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Laura

Laura

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Cut

In the Cut

2003
×
Edit this entry  
09
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Finch

Finch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Passing

Passing

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
My Hero Academia: World Heroes' Mission

My Hero Academia: World Heroes' Mission

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
SubUrbia

SubUrbia

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry