Sort by

Max has logged 48 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rakka

Rakka

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Disturbia

Disturbia

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Swarm

Love, Death & Robots: Swarm

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rubber

Rubber

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Five Came Back

Five Came Back

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creep

Creep

2014
×
Read the review Edit this entry  
14
The Rite

The Rite

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Woman in the Moon

Woman in the Moon

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Catwoman: Hunted

Catwoman: Hunted

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Battalion to My Beat

Battalion to My Beat

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heist

Heist

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Banker

The Banker

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Aliens: Ride at the Speed of Fright

Aliens: Ride at the Speed of Fright

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry