Sort by

Max has logged 427 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cyberpunk: Edgerunners

Cyberpunk: Edgerunners

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Automat

The Automat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited

Spirited

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Orbital Children

The Orbital Children

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Inside Man

Inside Man

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ivanhoe

Ivanhoe

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Clearcut

Clearcut

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pickman's Model

Pickman's Model

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wild Zero

Wild Zero

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hair Wolf

Hair Wolf

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry