Sort by

Ade has logged 377 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Go

Go

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Read the review Edit this entry  
30
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Go

Go

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Less Than Zero

Less Than Zero

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Opening Night

Opening Night

1977
×
Read the review Edit this entry  
11
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wicker Park

Wicker Park

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Closer

Closer

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
All Good Things

All Good Things

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Help

The Help

2011
×
Edit this entry  
23
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
School Ties

School Ties

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pearl Harbor

Pearl Harbor

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Pest

The Pest

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spun

Spun

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Snake Moan

Black Snake Moan

2006
×
Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
Read the review Edit this entry  
12
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry