Sort by

sakana1 has logged 131 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Payment on Demand

Payment on Demand

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hot Summer Night

Hot Summer Night

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightmare Castle

Nightmare Castle

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Dream Is Yours

My Dream Is Yours

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pirate and the Slave Girl

The Pirate and the Slave Girl

1959
×
Read the review Edit this entry  
30
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gentleman Jim

Gentleman Jim

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Libido

Libido

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dragonwyck

Dragonwyck

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stray Cat Rock: Beat '71

Stray Cat Rock: Beat '71

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pirates of Blood River

The Pirates of Blood River

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Desperado Trail

The Desperado Trail

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paparazzi

Paparazzi

1964
×
Edit this entry  
27
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ghost

The Ghost

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bribe

The Bribe

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Petticoat Fever

Petticoat Fever

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stray Cat Rock: Machine Animal

Stray Cat Rock: Machine Animal

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Egg and I

The Egg and I

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Room 13

Room 13

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harper

Harper

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
River of No Return

River of No Return

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fashions of 1934

Fashions of 1934

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Stray Cat Rock: Sex Hunter

Stray Cat Rock: Sex Hunter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Please a Lady

To Please a Lady

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stray Cat Rock: Wild Jumbo

Stray Cat Rock: Wild Jumbo

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stand-In

Stand-In

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Possessed

The Possessed

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Man Who Lost Himself

The Man Who Lost Himself

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Assassination in Rome

Assassination in Rome

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jungle Street

Jungle Street

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The White Spider

The White Spider

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Harriet Craig

Harriet Craig

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whity

Whity

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Giants and Toys

Giants and Toys

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Just Avoid Sex

Just Avoid Sex

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lady Is Willing

The Lady Is Willing

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prostitutes of Lyon Speak

The Prostitutes of Lyon Speak

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bitter Stems

The Bitter Stems

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry