Highest rated films

  • Joker

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • Soul

    ★★★½

  • John Wick

    ★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • Chef

    ★★★½

  • Underwater

    ★★★½

  • Fargo

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 33 Films watched
  • 6.6 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Chef

Jan 1

Last Film

Joker

Apr 1

Genres, countries & languages

Action
20 films
Sci Fi
15 films
Adventure
13 films
Drama
12 films
Fantasy
12 films
Thriller
10 films
Crime
8 films
Comedy
4 films
Horror
3 films
Mystery
2 films
USA
31 films
Japan
4 films
Canada
3 films
UK
3 films
China
2 films
Hong Kong
1 film
Czechia
1 film
Australia
1 film
English
32 films
Japanese
7 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Spanish
2 films
French
2 films
Italian
2 films
Arabic
1 film
Vietnamese
1 film
German
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Sakamoto133’s most liked review

Godzilla vs. Kong

★★

I don’t care about bad human characters
I don’t care about Monarch
Just give me 60-80 minutes of Godzilla and Kong duking it out
If that’s all people wanna see then give us just that.


Godzilla vs. Kong is the fight of the year. Notice how there isn't King in…

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Fargo
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

King Kong vs. Godzilla
Average weighted rating:

2.7

Films Sakamoto133 watched in 2021

  • Joker
  • Godzilla vs. Kong
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Kong: Skull Island
  • Godzilla
  • King Kong vs. Godzilla
  • King Kong
  • Godzilla
  • Wonder Woman 1984
  • Shazam!
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Aquaman
  • Suicide Squad
  • Zack Snyder's Justice League
  • Justice League
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Wonder Woman
  • Man of Steel
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • Blue Velvet
  • The Vast of Night
  • Underwater
  • Battleship
  • Snowpiercer
  • The Midnight Sky
  • Bonnie and Clyde
  • Sound of Metal
  • Fargo
  • The Peanut Butter Falcon
  • Soul
  • Chef

World map

Highly rated films Sakamoto133 is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more