Highest rated films

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Paddleton

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

  • V for Vendetta

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • The Exorcist

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 142 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Last Jedi

Apr 27

Most Watched

The Dark Crystal

twice

Last Film

It's a Wonderful Life

Dec 25

Genres, countries & languages

Drama
63 films
Fantasy
43 films
Horror
43 films
Comedy
37 films
Adventure
33 films
Family
32 films
Thriller
26 films
Sci Fi
21 films
Action
21 films
Crime
20 films
USA
132 films
UK
23 films
Canada
11 films
Germany
6 films
France
4 films
Czechia
3 films
Australia
2 films
Italy
2 films
Japan
2 films
New Zealand
2 films
English
140 films
Spanish
13 films
German
12 films
Italian
11 films
Latin
10 films
French
10 films
Russian
7 films
Arabic
3 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Sakamoto133’s most liked review

Se7en

★★★★★

Everything about Se7en is perfect. 
There isn't one scene in the entire movie that feels out of place, there isn't one bad performance, there aren't any bland cliché's, loose ends or cheap thrills. The entire movie earns every ounce of suspense, every shocking moment and every moment of unpleasantness.

The…

More reviews

Sakamoto133’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You
Average weighted rating:

2.3

Films Sakamoto133 watched in 2020

  • It's a Wonderful Life
  • A Christmas Carol
  • A Christmas Carol
  • The Santa Clause 3: The Escape Clause
  • The Santa Clause 2
  • The Santa Clause
  • Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You
  • Noelle
  • White Christmas
  • Happiest Season
  • Klaus
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
  • Holidate
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • The Christmas Chronicles
  • GoodFellas
  • The Godfather: Part III
  • The Godfather: Part II
  • The Godfather
  • The Boondock Saints
  • Gotti
  • Capone
  • Rumble Fish
  • Raging Bull
  • Chinatown
  • The Departed
  • Hugo
  • Artemis Fowl
  • Jupiter Ascending
  • Stardust
  • The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • The Spiderwick Chronicles
  • The Last Airbender
  • Over the Moon
  • The Breadwinner
  • Enola Holmes
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Seven Samurai
  • Titanic
  • The Matrix
  • V for Vendetta
  • The Runaways
  • Dunkirk
  • Amadeus
  • On the Rocks
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Exorcist
  • The Exorcism of Emily Rose
  • Coraline
  • Frankenweenie
  • ParaNorman
  • The Cabin in the Woods
  • Evil Dead
  • Army of Darkness
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • Midsommar
  • The Witch
  • Rosemary's Baby
  • The Thing
  • The Thing
  • Invasion of the Body Snatchers
  • Event Horizon
  • Pandorum
  • Hellraiser
  • Priest
  • Hellboy
  • Hellboy
  • Van Helsing
  • Creature from the Black Lagoon
  • Phantom of the Opera
  • The Wolf Man
  • The Bride of Frankenstein
  • The Invisible Man
  • The Mummy
  • Frankenstein
  • Dracula
  • 30 Days of Night
  • In the Mouth of Madness
  • The Mist
  • Silent Hill
  • The Wretched
  • Books of Blood
  • Behind You
  • The Bye Bye Man
  • Sleepy Hollow
  • Edward Scissorhands
  • Dark Shadows
  • Beetlejuice
  • 3 from Hell
  • The Devil's Rejects
  • House of 1000 Corpses
  • Overlord
  • Cannibal Holocaust
  • Se7en
  • The NeverEnding Story
  • The Dark Crystal
  • The Dark Crystal
  • To Kill a Mockingbird
  • West Side Story
  • Monty Python and the Holy Grail
  • Life of Brian
  • Phone Booth
  • Sleepless in Seattle
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • A Trip to the Moon
  • The Devil All the Time
  • Paddleton
  • Gods of Egypt
  • 300
  • The Graduate
  • Gladiator
  • The Mummy
  • Muppets Most Wanted
  • The Muppets
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Sky High
  • The Iron Giant
  • This Is the End
  • Due Date
  • Big
  • Nightcrawler
  • American Beauty
  • Repo Man
  • Metallica & San Francisco Symphony: S&M2
  • Airplane!
  • Walk the Line
  • Bohemian Rhapsody
  • Being John Malkovich
  • The Jungle Book
  • The Dirt
  • Jojo Rabbit
  • The Lighthouse
  • Parasite
  • A Ghost Story
  • Star Wars: The Last Jedi

World map

Highly rated films Sakamoto133 is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more