sarah has logged 93 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
23
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

Memories of a Murderer: The Nilsen Tapes

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saw III

Saw III

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry