Sort by

Nick has logged 279 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silver Lode

Silver Lode

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Twins

Twins

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Year of the Gun

Year of the Gun

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Good Girls Don't

Good Girls Don't

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pulp

Pulp

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★
Edit this entry  
09
Game of Death

Game of Death

1978
×
Read the review Edit this entry  
08
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Extraordinary Seaman

The Extraordinary Seaman

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
I Walk Alone

I Walk Alone

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sender

The Sender

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Narrow Margin

Narrow Margin

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Radioactive Dreams

Radioactive Dreams

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Murder à la Mod

Murder à la Mod

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kremlin Letter

The Kremlin Letter

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Vampire Hunter D: Bloodlust

Vampire Hunter D: Bloodlust

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Eyes of London

Dead Eyes of London

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★★½
Edit this entry  
20
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Return of Captain Invincible

The Return of Captain Invincible

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Strange Impersonation

Strange Impersonation

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Double Team

Double Team

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Last Mile

The Last Mile

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
★½
Read the review Edit this entry