Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Faceless

Faceless

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ricco

Ricco

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wolf Blood

Wolf Blood

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Siege

Siege

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Universal Soldier: Day of Reckoning

Universal Soldier: Day of Reckoning

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Millionaires' Express

The Millionaires' Express

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Welcome, or No Trespassing

Welcome, or No Trespassing

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harrison Bergeron

Harrison Bergeron

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parade

Parade

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Head

Head

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trio

Trio

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Big Trouble

Big Trouble

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
Read the review Edit this entry  
04
Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze

1991
×
★★
Edit this entry  
03
Red Sun

Red Sun

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Killer

The Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aimless Bullet

Aimless Bullet

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Eagle Has Landed

The Eagle Has Landed

1976
×
★★★
Edit this entry  
26
Take Care of My Cat

Take Care of My Cat

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wedding Party

The Wedding Party

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
21
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
if....

if....

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Striking Distance

Striking Distance

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Creator

The Creator

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ivan Vasilyevich Changes His Profession

Ivan Vasilyevich Changes His Profession

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★
Edit this entry  
08
The Houston Story

The Houston Story

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
This Is Not a Test

This Is Not a Test

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stunt Rock

Stunt Rock

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Havana Widows

Havana Widows

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love and Other Catastrophes

Love and Other Catastrophes

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry