maili has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Rumor Has It...

Rumor Has It...

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Now Pronounce You Chuck & Larry

I Now Pronounce You Chuck & Larry

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Standing Up, Falling Down

Standing Up, Falling Down

2019
×
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Second Act

Second Act

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Duplex

Duplex

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry