Sort by

Loay has logged 116 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Edit this entry  
31
Henry V

Henry V

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
Hamlet

Hamlet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Around the Woman

Four Around the Woman

1921
×
★★★
Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Destiny

Destiny

1921
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gloria

Gloria

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
Edit this entry  
29
The Best of Me

The Best of Me

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Knew Her Well

I Knew Her Well

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Edit this entry  
27
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Edit this entry  
26
Missing

Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Little Children

Little Children

2006
×
Edit this entry  
26
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★
Edit this entry  
25
Children of a Lesser God

Children of a Lesser God

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★½
Edit this entry  
24
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evil

Evil

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Dual

Dual

2022
×
Edit this entry  
23
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
RRR

RRR

2022
×
★★
Edit this entry  
22
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★
Edit this entry  
20
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Él

Él

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ugly

Ugly

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Serenity

Serenity

2005
×
Edit this entry  
20
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
Edit this entry  
19
Contact

Contact

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
The Son

The Son

2002
×
Edit this entry