Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Tetris

Tetris

2023
×
★★★
Edit this entry  
01
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Black

Black

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Revenge

Revenge

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Linnet

The Linnet

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
MH370: The Plane That Disappeared

MH370: The Plane That Disappeared

2023
×
Edit this entry  
21
Leila's Brothers

Leila's Brothers

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
21
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Catered Affair

The Catered Affair

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
Happening

Happening

2021
×
Edit this entry  
19
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
Edit this entry  
19
It's Love I'm After

It's Love I'm After

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mad Love

Mad Love

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Boston Strangler

Boston Strangler

2023
×
★½
Edit this entry  
18
The Noose

The Noose

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Limelight

Limelight

1952
×
★★★½
Edit this entry  
17
April Snow

April Snow

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★
Edit this entry  
17
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
Edit this entry  
16
Siberiade

Siberiade

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
Edit this entry  
15
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★★
Edit this entry  
15
Les Dames du bois de Boulogne

Les Dames du bois de Boulogne

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Edit this entry  
13
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Vérité

La Vérité

1960
×
★★★★
Edit this entry  
13
Orlando

Orlando

1992
×
Edit this entry  
12
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★
Edit this entry  
12
I Am the One Who Brings Flowers to Her Grave

I Am the One Who Brings Flowers to Her Grave

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Goodbye Again

Goodbye Again

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
Oedipus Rex

Oedipus Rex

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★½
Edit this entry  
11
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
Edit this entry  
11
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Missing

Missing

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Edit this entry  
10
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry