2020

Jay Jay’s year in review

Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • City of God

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Police Story

    ★★★★★

  • Pather Panchali

    ★★★★★

  • Faces Places

    ★★★★★

  • Hasan Minhaj: Homecoming King

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 126 Films watched
  • 10.5 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

Naked

Mar 22

Last Film

Soul

Dec 29

Genres, countries & languages

Drama
98 films
Comedy
32 films
Crime
30 films
Romance
21 films
Thriller
18 films
Mystery
11 films
Documentary
10 films
Sci Fi
9 films
Action
8 films
History
8 films
USA
72 films
France
34 films
UK
20 films
Italy
9 films
Germany
8 films
Japan
7 films
Canada
6 films
Brazil
5 films
Spain
4 films
Hong Kong
4 films
English
76 films
French
19 films
Spanish
5 films
Chinese
5 films
Portuguese
4 films
Swedish
3 films
Cantonese
3 films
Italian
3 films
Japanese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 98 Added 261

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Laundromat
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

College Behind Bars
Average weighted rating:

4.2

Films Jay watched in 2020

  • Soul
  • Sound of Metal
  • What We Do in the Shadows
  • Stroszek
  • Barton Fink
  • Slumdog Millionaire
  • Short Term 12
  • Dead Poets Society
  • Police Story
  • L'Argent
  • The Daytrippers
  • Badlands
  • Irma Vep
  • Vivre Sa Vie
  • Ikiru
  • Inside Llewyn Davis
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Chan Is Missing
  • Mikey and Nicky
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Quantum of Solace
  • The Trial of the Chicago 7
  • Fargo
  • The Terminator
  • Days of Heaven
  • Glengarry Glen Ross
  • Bacurau
  • The Seventh Seal
  • The Second Mother
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • Roma
  • The Florida Project
  • Autumn Sonata
  • College Behind Bars
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • The Ascent
  • Fallen Angels
  • Tokyo Olympiad
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Night and Fog
  • Whiplash
  • 2046
  • I Am Cuba
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Zodiac
  • Better Luck Tomorrow
  • Beastie Boys Story
  • The Battle of Algiers
  • The Lighthouse
  • The Conversation
  • The Sweet Hereafter
  • Amadeus
  • Pride & Prejudice
  • Baraka
  • Eat Drink Man Woman
  • Lady Bird
  • Exotica
  • Blood Simple
  • 8½
  • The Apartment
  • L'Avventura
  • Faces Places
  • Stranger Than Paradise
  • A Woman Under the Influence
  • Rebel Without a Cause
  • Palm Springs
  • Little Women
  • Taipei Story
  • Nostalgia for the Light
  • Columbus
  • Pixote
  • The 400 Blows
  • Pierrot le Fou
  • La Collectionneuse
  • The Long Goodbye
  • In the Mood for Love
  • My Night at Maud's
  • Down by Law
  • Children of Men
  • Stand by Me
  • Pather Panchali
  • Claire's Knee
  • Tampopo
  • The Green Ray
  • A Summer's Tale
  • Punch-Drunk Love
  • The Sacrifice
  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle
  • Da 5 Bloods
  • Dogtooth
  • Cléo from 5 to 7
  • Purple Noon
  • Raging Bull
  • Do the Right Thing
  • Hair
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics
  • 10 Cloverfield Lane
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Master
  • Boogie Nights
  • The Thing
  • Hiroshima Mon Amour
  • Paris, Texas
  • There Will Be Blood
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Blade Runner 2049
  • A Serious Man
  • Le Samouraï
  • Steve Jobs
  • Marriage Story
  • Moon
  • The Social Network
  • La Ciénaga
  • A Brighter Summer Day
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Rebels of the Neon God
  • Mystery Train
  • Breathless
  • City of God
  • Open Your Eyes
  • Close-Up
  • Adaptation.
  • The Laundromat
  • Naked

World map

Highly rated films Jay is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • The Father
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more