Sort by

Jay has logged 126 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry  
08
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
Edit this entry  
05
Stroszek

Stroszek

1977
×
Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
Edit this entry  
26
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
Edit this entry  
11
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
L'Argent

L'Argent

1983
×
Edit this entry  
10
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
Edit this entry  
05
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
Edit this entry  
02
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Edit this entry  
01
Ikiru

Ikiru

1952
×
Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
Edit this entry  
27
Chan Is Missing

Chan Is Missing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
21
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Terminator

The Terminator

1984
×
Edit this entry  
14
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
Edit this entry  
07
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Edit this entry  
25
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
Edit this entry  
24
College Behind Bars

College Behind Bars

2019
×
Edit this entry  
13
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
Edit this entry  
13
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry  
07
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Night and Fog

Night and Fog

1955
×
Edit this entry  
04
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
24
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
Edit this entry  
23
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
Edit this entry  
19
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
Edit this entry  
17
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
Edit this entry  
16
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Edit this entry  
13
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry