Sort by

aisha has logged 150 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lorax

The Lorax

2012
×
Edit this entry  
17
Enchanted

Enchanted

2007
×
Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★
Edit this entry  
03
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice: Crack of Season

Alice: Crack of Season

2016
×
Edit this entry  
21
Family Plan

Family Plan

2016
×
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Secretary

Secretary

2002
×
Edit this entry  
18
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Girls' Encounter

Girls' Encounter

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Edit this entry  
02
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Edit this entry  
16
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Air Doll

Air Doll

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Edit this entry  
06
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Transit

Transit

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★½
Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
Edit this entry  
23
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

Kizumonogatari Part 1: Tekketsu

2016
×
Edit this entry  
09
Read My Lips

Read My Lips

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
In Between Seasons

In Between Seasons

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Them

Them

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Platoon

Platoon

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry