• Bergman Island

    Bergman Island

    ★★★★★

    أنت داخل جزيرة برغمان أي محب لسينما عامة و سينما برغمان و افلامه خاصة سيستمتع يهذا الفيلم لأبعد حد .

    فكرة الفيلم عبقرية و طريقة اخراجه جميلة وشاعرية لحد كبير كل شيئ متكامل في هذا الفيلم ، اعتقد ان ميا هانسن لوف مغرومة ببرغمان و افلام برغمان و طريقة برغمان ، فيتضح ذلك داخل هذا الفيلم الذي يصور ايام زوجين اللذان قررا القدوم لجزيرة برغمان التي ترعرع فيها و اخرج معظم افلامه منها ، قدما لإستكشافها و العمل على فيلميهما…

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

    Sunrise: a song of two Humans is one of the most beautiful love stories i've ever seen in a movie.
    This movie is the kind of movies that should never be forgotten no matter how old it is , one of the important and complete silent movies easily one the best movies have ever made , A terrific masterpiece in all the ways!

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

    Wow what a masterpiece!!

  • A Scene at the Sea

    A Scene at the Sea

    Beautiful , just Beautiful

  • Marketa Lazarová

    Marketa Lazarová

    When Bergman met Tarkovsky in the European middle ages...

    This is totally a masterpiece especially the perfect cinematography i consider it as one of the best cinematography in cinema history , and the soundtracks oh i love them so much , the atmosphere of the movie also was perfectly beautiful , i enjoyed it i really had a great experience , but i think i didn't understood it a little bit and i must re-watching it after watching more movies like that.

  • Still Life

    Still Life

    ★★★★★

    فيلم ساد عليه الصمت و المشاعر الباردة القاتمة في خلفيته تقريبا طوال أطواره ، متعايشين مع شيخوخة العجوزين و الحياة البسيطة و الصعبة التي يعيشونها كلما تقدموا بالسن كجزء من الفيلم ، پوستر الفيلم فقط يروي الكثير من المشاعر ، لألم تلك العجوز الطاعنة في السن العاجزة عن فعل الكثير من الاشياء و نفس الامر ينطبق على زوجها

    فعلا واحدة من التحف الإيرانية الجميلة بل أفضل فيلم إيراني شاهدته.

    "Where can i go? I've served For 30 years. I've no place to live."

    Glad i watched it , Glad i felt it ...

  • Shame

    Shame

    ★★★★★

    "sometimes this is all like a dream , Not my own , someone else's dream that I'm forced to be in. What happens when they wake up and feel ashamed about all this?"

    LIV ULLMANN <3

  • The White Ribbon

    The White Ribbon

    ★★★★★

    A great dark drama movie from haneke , the storyline and the characters were perfectly good. I think This is my favorite movie of him.

  • Sansho the Bailiff

    Sansho the Bailiff

    ★★★★★

    This is one of the most heartbreaking endings i've ever seen i couldn't stop my tears of falling with the final scene of this masterpiece , it was just incredible ...

    Sansho the bailiff is a true definition of what cinema meaning.

  • Rashomon

    Rashomon

    ★★★★★

    Great directing from akira and great acting from toshiro made this movie one of the greatest movies ever ...

  • Russian Ark

    Russian Ark

    ★★★★½

    "Look the sea is all around , We're destined to sail forever. to live forever"

  • Cries and Whispers

    Cries and Whispers

    ★★★★

    This movie is Red and Hard.