saidbelkhelfa21 has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
Edit this entry  
11
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
Edit this entry  
11
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
Edit this entry  
10
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★
Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
08
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
Edit this entry  
07
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
Edit this entry  
05
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
Edit this entry  
04
The Weeping Meadow

The Weeping Meadow

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
Edit this entry  
02
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
Edit this entry  
28
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
Edit this entry  
27
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
Edit this entry  
27
The Fiancés

The Fiancés

1963
×
Edit this entry  
27
Pleasures of War

Pleasures of War

1998
×
Edit this entry  
26
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
Read the review Edit this entry  
25
The Garden of Sinners - Chapter 1: Overlooking View

The Garden of Sinners - Chapter 1: Overlooking View

2007
×
Edit this entry  
25
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
Read the review Edit this entry  
24
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
Edit this entry  
24
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
21
The Second Night

The Second Night

2016
×
Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★
Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Unseen River

The Unseen River

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sword of the Stranger

Sword of the Stranger

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
Edit this entry  
15
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
Edit this entry