Sort by

sahara88 has logged 227 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Far from Men

Far from Men

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
One More Time with Feeling

One More Time with Feeling

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fan

The Fan

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Enemy's Enemy

My Enemy's Enemy

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry