• Rush Hour 2

    Rush Hour 2

    ★★★★

    I <3 jackie chan

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You

    ★★★★★

    I hate that I finally love a rom-com

  • Forrest Gump

    Forrest Gump

    ★★★½

    im gonna be honest i was making out for 80% of this movie and I had no idea what was going on so i have no idea what to rate this

  • Stripped to Kill

    Stripped to Kill

    ★★★½

    cody is out here proving that socially awkward & insecure girls can still be sexy!

  • The Princess Bride

    The Princess Bride

    ★★★★★

    mandatory watch for the new bf

  • Sinister

    Sinister

    ★★★½

    everyone in the family is a walking red flag:
    the dad: named ellison and wears a sweater with leather elbow pads
    the mom: british
    the son: night terrors
    the daughter: ginger

  • Smile

    Smile

    ★★★½

    my bf and i spent the whole time just whispering “KILL YOURSELF”

  • House of 1000 Corpses

    House of 1000 Corpses

    ★★★

    how to avoid getting killed by dr satan: duck

  • Joshua and the Promised Land

    Joshua and the Promised Land

    ½

    youtube forced me sit through through a betterhelp ad before it would let me watch this masterpiece

  • La Ciénaga

    La Ciénaga

    ★★★★

    necesito ver más películas en español

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    the whole time my dad kept singing “she sus, she’s sus, she’s sus” instead of “quizás, quizás, quizás”

  • Blazing Saddles

    Blazing Saddles

    ★★★½

    if monty python tackled racism