Sort by

germaine has logged 169 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
No Day But Today: The Story of 'Rent'

No Day But Today: The Story of 'Rent'

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
BLACKPINK: The Movie

BLACKPINK: The Movie

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry