• Against the Wind

    ★★★★

  • Dead Reckoning

    ★★★½

  • Great Expectations

    ★★★★★

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★½

  • Brief Encounter

    ★★★

  • The Wicked Lady

    ★★★★

  • Detour

    ★★★

  • The Seventh Veil

    ★★★

  • They Were Sisters

    ★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★½

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Gaslight

  • The Goose Steps Out

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Hellzapoppin'

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Gasbags

    ★★★

  • Night Train to Munich

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • The Flying Deuces

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • Where's That Fire

    ★★★★

  • Jamaica Inn

    ★★½

  • Ask a Policeman

    ★★★★

  • The Hound of the Baskervilles

    ★★★★

  • Hôtel du Nord

    ★★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • Oh, Mr. Porter!

    ★★★★

  • Good Morning, Boys!

    ★★½

  • Windbag the Sailor

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • Our Daily Bread

    ★★★

  • The Most Dangerous Game

    ★★★½

  • M

    ★★★★★

  • Laughing Gravy

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★