Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
News from Home

News from Home

1976
×
★★★
Edit this entry  
03
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★
Edit this entry  
01
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★★
Edit this entry  
31
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★
Edit this entry  
29
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★
Edit this entry  
28
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Devil, Probably

The Devil, Probably

1977
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★★
Edit this entry  
25
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Ensemble for Somnambulists

Ensemble for Somnambulists

1951
×
★★★
Edit this entry  
23
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★★
Edit this entry  
23
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★
Edit this entry  
20
Alkhallat+

Alkhallat+

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Private Life of a Cat

The Private Life of a Cat

1946
×
★★★
Edit this entry  
18
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
18
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★★
Edit this entry  
18
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bluebeard

Bluebeard

1944
×
★★★
Edit this entry  
18
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★
Edit this entry  
18
The Man from Planet X

The Man from Planet X

1951
×
★★
Edit this entry  
18
Detour

Detour

1945
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★
Edit this entry  
18
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
Contempt

Contempt

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★
Edit this entry  
18
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★
Edit this entry  
18
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Edit this entry