Sort by

Ryley has logged 192 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ip Man 2

Ip Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Running Scared

Running Scared

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Central Intelligence

Central Intelligence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fury

The Fury

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
10
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry