Richard has logged 133 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sniper: Special Ops

Sniper: Special Ops

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Clown

Clown

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Curse of the Wolf

Curse of the Wolf

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
R.O.T.O.R.

R.O.T.O.R.

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Staying Alive

Staying Alive

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twisted Nerve

Twisted Nerve

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carnosaur

Carnosaur

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Wish 4: The Crackdown

Death Wish 4: The Crackdown

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Transformers: Revenge of the Fallen

Transformers: Revenge of the Fallen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Reds

Reds

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry