Sort by

Richard has logged 191 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Parker

Parker

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Punisher

The Punisher

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween II

Halloween II

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Python

Python

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Classic Albums: Def Leppard - Hysteria

Classic Albums: Def Leppard - Hysteria

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry