Sort by

Ryan has logged 246 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Race

Race

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Titanic

Titanic

1997
×
★★½
Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
12
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★
Edit this entry  
11
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★
Edit this entry  
28
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Little White Lie

Little White Lie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Edit this entry  
14
Vanya on 42nd Street

Vanya on 42nd Street

1994
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
18
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry