Dan has logged 56 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★
Edit this entry  
29
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Edit this entry  
25
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Sarah Winchester: Ghost Opera

Sarah Winchester: Ghost Opera

2016
×
Edit this entry  
24
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Edit this entry  
23
Barcelona

Barcelona

1994
×
Edit this entry  
23
Raw

Raw

2016
×
★½
Edit this entry  
22
8 Women

8 Women

2002
×
Edit this entry  
21
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry  
21
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Kill Switch

Kill Switch

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Ledge

The Ledge

2011
×
Edit this entry  
17
Friday

Friday

1995
×
Edit this entry  
17
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
16
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

Alien: Covenant - Prologue: The Crossing

2017
×
Edit this entry  
16
Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

Alien: Covenant - Prologue: Last Supper

2017
×
Edit this entry  
16
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
Edit this entry  
15
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Down with Love

Down with Love

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
Edit this entry  
13
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Awakening the Zodiac

Awakening the Zodiac

2017
×
Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
Edit this entry  
10
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
Edit this entry  
07
Dredd

Dredd

2012
×
Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
06
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Edit this entry