• Black Widow

    ★★★½

  • Luca

    ★★★★½

  • Cruella

    ★★★★

  • The Woman in the Window

    ★★★★

  • Oxygen

    ★★★

  • A Vida Depois do Tombo

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • Save Ralph

    ★★★

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★

  • To All the Boys: Always and Forever

    ★★

  • WandaVision

    ★★★★★

  • The Prom

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Two Distant Strangers

    ★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • Run

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • I Care a Lot

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The New Mutants

    ★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Black Is King

    ★★★★★

  • Host

    ★★★

  • Hollywood

    ★★★

  • Normal People

    ★★★★

  • Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

  • Your Name Engraved Herein

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Emma.

    ★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • My Mom is a Character 3

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • Joker

    ★★★

  • It Chapter Two

  • Midsommar

    ★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Hustle

    ★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Us

    ★★★★★

  • I See You

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★

  • Captain Marvel

    ★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Slender Man

    ½

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Justice League

  • Coco

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Hidden Figures

    ★★★★