Ryan Sutton has logged 459 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Faith & Fear: The Conjuring Universe

Faith & Fear: The Conjuring Universe

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
07
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday

Friday

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry