Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Commando

Commando

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aelita: Queen of Mars

Aelita: Queen of Mars

1924
×
★★★
Edit this entry  
30
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★
Edit this entry  
29
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sometimes in April

Sometimes in April

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bagdad Cafe

Bagdad Cafe

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Supper

The Last Supper

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tremors

Tremors

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Torrente, the Dumb Arm of the Law

Torrente, the Dumb Arm of the Law

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Las Aventuras de Robinson Crusoe

Las Aventuras de Robinson Crusoe

1954
×
★★★
Edit this entry  
15
Love Hurts

Love Hurts

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pajarito Gómez

Pajarito Gómez

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Scent of Green Papaya

The Scent of Green Papaya

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Pencils

Night of the Pencils

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Impossible Things

Impossible Things

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry