Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
25
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
300

300

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry