Ruth has logged 659 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
By the Sad Sea Waves

By the Sad Sea Waves

1917
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lonesome Luke, Messenger

Lonesome Luke, Messenger

1917
×
★★½
Edit this entry  
31
Look Pleasant, Please

Look Pleasant, Please

1918
×
★★★
Edit this entry  
31
A Sailor-Made Man

A Sailor-Made Man

1921
×
★★★½
Edit this entry  
30
Two-Gun Gussie

Two-Gun Gussie

1918
×
★★★
Edit this entry  
30
An Eastern Westerner

An Eastern Westerner

1920
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★★
Edit this entry  
30
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Clubland

Clubland

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Floating Life

Floating Life

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Night

Big Night

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
On My Own

On My Own

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Woodstock

Woodstock

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Analyze That

Analyze That

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pressure

Pressure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★½
Edit this entry  
21
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★½
Edit this entry  
19
Ray

Ray

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
SLOW WEST in SUPER EIGHT

SLOW WEST in SUPER EIGHT

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mullet

Mullet

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★★½
Edit this entry  
18
Can I Call You?

Can I Call You?

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Eleven O'Clock

The Eleven O'Clock

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wham! in China: Foreign Skies

Wham! in China: Foreign Skies

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
George Michael - MTV Unplugged

George Michael - MTV Unplugged

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Edit this entry  
17
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oliver Twist

Oliver Twist

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
George Michael - Twenty Five

George Michael - Twenty Five

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★½
Edit this entry  
16
Eagle's Wing

Eagle's Wing

1979
×
★★★½
Edit this entry  
15
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ella Fitzgerald: Best of the BBC Vaults

Ella Fitzgerald: Best of the BBC Vaults

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Homeboy

Homeboy

1988
×
★★★
Edit this entry