Sort by

Ruth has logged 44 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
26
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tau Seru

Tau Seru

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
The Last Time I Saw Richard

The Last Time I Saw Richard

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mystery Road

Mystery Road

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Rocket

The Rocket

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Yolngu Boy

Yolngu Boy

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Big Blue

The Big Blue

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
School Ties

School Ties

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sea Wolves

The Sea Wolves

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Croupier

Croupier

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Songs About Lenin

Three Songs About Lenin

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry