Sort by

Russell has logged 158 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brian and Charles

Brian and Charles

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Willow

Willow

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fisherman's Friends: One and All

Fisherman's Friends: One and All

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry