Sort by

russman has logged 38 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Underground

Underground

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bird Island

Bird Island

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hyenas

Hyenas

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uski Roti

Uski Roti

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Startup.com

Startup.com

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Komeda, Komeda...

Komeda, Komeda...

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young and Prodigious T.S. Spivet

The Young and Prodigious T.S. Spivet

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
1985

1985

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
David Crosby: Remember My Name

David Crosby: Remember My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Another Day of Life

Another Day of Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
India Song

India Song

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zatoichi

Zatoichi

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry